Konferencja naukowa „Język ojczysty jako przedmiot badań regionalnych. Ocalamy dziedzictwo kulturowe od zapomnienia”, Warszawa, 20 lutego 2017 r.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Towarzystwo Kultury Języka zorganizowało wspólnie z Instytutem Języka Polskiego UW, Mazowieckim Towarzystwem Kultury, Polską Fundacją Kościuszkowską, Fundacją Języka Polskiego oraz Centralną Biblioteką Rolniczą konferencję naukową nt. „Język ojczysty jako przedmiot badań regionalnych. Ocalamy dziedzictwo kulturowe od zapomnienia ” Wzięło w niej udział 110 uczestników z różnych ośrodków akademickich, przedstawicieli władz samorządowych oraz delegacje nauczycieli i uczniów ze szkół biorących udział w projekcie „Dialog pokoleń”, realizowanym od 3 lat w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”. Konferencja miała promować badania regionalne i gwaroznawcze prowadzone wspólnie przez naukowców, nauczycieli i uczniów. Była zorganizowana bez żadnych środków finansowych, w całości jako inicjatywa społeczna, wynikająca z potrzeby ratowania ludowej kultury i gwar, o których pamięć zginie wraz z odejściem najstarszego pokolenia mieszkańców wsi. Centralna Biblioteka Rolnicza udostępniła na ten cel piękną, zabytkową salę konferencyjną, władze samorządowe z Ostrowi Mazowieckiej i Kadzidła zapewniły uczniom ze swoich gmin dojazd autokarami do stolicy, Fundacja Języka Polskiego ugościła uczestników konferencji obiadem, który przygotowano w stołówce Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obrady uświetnił występ dziecięcego zespołu folklorystycznego z Wachu, który pokazał, że gwara jest wciąż żywa na Kurpiach i warto jej obecność podtrzymywać jako ważną część naszej kultury.

program