„Dialog pokoleń” w Dąbrówce

23 marca 2016 roku społeczność Publicznego Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce obchodziła święto szkoły. Uroczystości, rozpoczęte mszą świętą odprawioną w kościele pw. Podwyższenia Krzyża, w którym niegdyś ochrzczony został Cyprian Kamil Norwid, stały się również okazją do prezentacji wyników projektu „Dialogu pokoleń” prowadzonego w minionym roku szkolnym w tej szkole. Wyników bardzo namacalnych, ponieważ rozmowy, które gimnazjaliści przeprowadzili z przedstawicielami najstarszego pokolenia swojej społeczności, złożyły się na publikację zatytułowaną Dialog pokoleń na Mazowszu dalszym (Dąbrówka, Sadowne, Stoczek). Publikacja ta nie powstałaby, gdyby nie zaangażowanie uczniów: Klaudii Kłębek, Małgorzaty Kaszuby, Wojciecha Pazia, Małgorzaty Wardak, Olgi Malinowskiej, Natalii Grześkowicz, Karoliny Sałajczyk, Damiana Mościckiego, Moniki Przedlackiej i Anny Jankowskiej, działających pod czujnym okiem miejscowej polonistyki mgr Anny Karłowicz. Słowa podziękowania należą się również osobom, które zechciały poświęcić swój czas i opowiedzieć uczniom o tym, jak kiedyś wyglądało życie na wsi. Podczas środowych uroczystości reprezentowali ich państwo Kazimierz i Kazimiera Malinowscy. Dziękujemy także panu mgr. Tomaszowi Rurarzowi, który wyraził zgodę na współpracę z „Dialogiem pokoleń” i pani dr Anecie Stańczak – obecnej dyrektor gimnazjum.

Towarzystwo Kultury Języka i Uniwersytet Warszawski reprezentowały: prof. Barbara Falińska – wieloletnia animatorka badań dialektologicznych prowadzonych przez uczniów, prof. Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska – prezes warszawskiego oddziału Towarzystwa Kultury Języka i dr Monika Kresa – koordynator działań „Dialogu pokoleń” w Dąbrówce.