"Dialog pokoleń" w Guzowie w rytmie poloneza Ogińskiego

22 września 2019 r. odbyły się warsztaty językowe, w których uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej. Odbyły się w nietypowej scenerii - w dniu obchodów 254 rocznicy urodzin Kleofasa Michała Ogińskiego i 80. rocznicy kampanii wrześniowej. Jeden z nauczycieli, Andrzej Ciesielski, który uczestniczył w warsztatach wakacyjnych „Dialogu pokoleń” w Sokołowie Podlaskim, wybrał ten uroczysty dzień na spotkanie młodzieży z językoznawcami, żeby podkreślić związek działań podejmowanych przez uczniów biorących udział w projekcie z przeszłością ich rodzinnej miejscowości. A historia Guzowa jest związana nie tylko z K. M. Ogińskim, znanym polskim kompozytorem, który tu przyszedł na świat i spędził dzieciństwo, ale także z księciem mazowieckim, Siemowitem IV - pierwszym właścicielem dóbr guzowskich, Łukaszem Opalińskim - marszałkiem nadwornym koronnym, rodziną Potockich i Sobańskich, których pałac pochodzący z XVIII w. zachował się do dziś i ma szansę zostać w najbliższych latach przywrócony do dawnej świetności. Także język mieszkańców Guzowa i okolicznych wsi jest pełen reliktów przeszłości, toteż nauczyciele i uczniowie chętnie ocalają je od zapomnienia, nagrywając wywiady z najstarszymi mieszkańcami wsi i wypełniając kwestionariusze.

Najpierw przed pomnikiem K.M. Ogińskiego odtańczono poloneza, a dopiero potem w sali odbyły się warsztaty językowe.

Poloneza tańczyli i młodzi, i starzy. Muzyka Ogińskiego potrafiła połączyć wszystkich

Spotkanie z uczniami poprowadziły prof. Barbara Falińska i prof. Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska. Tematem warsztatów była charakterystyka gwar mazowieckich, których resztki można jeszcze spotkać w mowie mieszkańców okolic Guzowa.