Konferencja "Dialog pokoleń III" już za nami!

W dniach 8-9 listopada 2016 r. w Warszawie Towarzystwo Kultury Języka oraz Instytut Języka Polskiego Wydziału Polonistyki UW zorganizowały trzecią konferencję naukową pt. „Dialog pokoleń”. Wzięło w niej udział pięćdziesięciu trzech prelegentów reprezentujących ośrodki naukowe z całej Polski: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Warszawski, Instytut Języka Polskiego Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Śląski, Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze, Uniwersytet Łódzki, Stowarzyszenie Integracja i Rozwój oraz z ośrodków zagranicznych: Aleksander-Brückner-Zentrum für Polenstudien (Universität Jena) i Leeds Beckett University w Wielkiej Brytanii.

Konferencję otworzyli dziekan Wydziału Polonistyki prof. dr hab. Zbigniew Greń oraz prezes Towarzystwa Kultury Języka Polskiego dr hab. prof. UW Józef Porayski-Pomsta. Obrady rozpoczęła grupa wykładów wygłoszonych przez wybitnych polskich językoznawców z okazji 50-lecia Towarzystwa Kultury Języka. Dalsze obrady odbywały się w sekcjach tematycznych: dialog pokoleń w badaniach dialektologicznych, dialog pokoleń w badaniach językoznawczych i psychologicznych, dialog pokoleń a nowe zjawiska we współczesnej polszczyźnie, dialog pokoleń w badaniach studenckich i doktoranckich, dialog pokoleń w internecie, mediach i literaturze, dialog pokoleń w świetle badań socjolingwistycznych i leksykograficznych, dialog pokoleń w świetle badań onomastycznych, perspektywy badań języka różnych pokoleń.

Pierwszy dzień obrad zakończył się występem Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca WACH, po którym nastąpiła uroczysta kolacja w Pałacu Kazimierzowskim.

Zapraszamy do zapoznania się z programem konferencji.