Warsztaty językowe w Ostrowi Mazowieckiej

W sali konferencyjnej Starej Elektrowni w Ostrowi Mazowieckiej spotkały się delegacje uczniowskie z kilkunastu szkół z powiatu ostrowskiego. Były one poświęcone miejscowym nazwom pól, lasów i łąk, czyli mikrotoponimii nieobecnej na oficjalnych mapach czy w atlasach, stanowiącej refleks lokalnej historii, tradycji i kultury. Zajęcia poprowadziły dr hab. prof. UW Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska i dr hab. prof. UW Monika Kresa. Uczestnicy badań zostali zaproszeni do zbierania takich starych nazw miejscowych, notowania ich i fotografowania obszarów, które obejmują swoim zakresem.

Wprowadzenie do zagadnienia opracowane przez dr hab. prof. UW Monika Kresę:

Mikrotoponimia

Patronat nad badaniami objął burmistrz Ostrowi Mazowieckiej, p. Jerzy Bauer.

Warto wspomnieć, że gościem warsztatów była m.in. Pani Alfreda Tyszka, która spisała słowa wychodzące z użycia, aby ocalić je od zapomnienia przez przyszłe pokolenia i przekazała słownik, który w ten sposób powstał do wykorzystania w badaniach prowadzonych w ramach projektu "Dialog pokoleń".