Warsztaty językowe w Starym Lubiejewie

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego, 18 czerwca 2018 r. odbyły się warsztaty językowe w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Szkoły Podchorążych Piechoty. Wzięli w nich udział nie tylko uczniowie ze Starego Lubiejewa, ale także z innych szkół powiatu ostrowskiego, a także delegacja ze Środowiskowym Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej.

Pierwsza część spotkania była poświęcona prowadzonym przez młodzież badaniom dialektologicznym. Prof. Barbara Falińska omówiła materiał językowy zebrany przez szkolne koła gwaroznawcze z powiatu ostrowskiego i przedstawiła możliwości uzupełniania go i wstępnego opracowywania, tak żeby nada się do druku. W opracowaniu tomu poświęconego językowi i kulturze okolic Ostrowi Mazowieckiej obiecały pomóc pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Dąbrowskiej oraz nauczyciele języka polskiego. Wszystkim bowiem zależy na ocaleniu przeszłości regionu, póki to jest jeszcze możliwe.

W drugiej części warsztatów uczestnicy sprawdzali swoją wiedzę dotyczącą frazeologii ogólnopolskiej i regionalnej. Ćwiczenie zaproponowane przez prof. Elżbietę Wierzbicką-Piotrowską nie było łatwe, ale wspólnymi siłami udało się je szybko rozwiązać.