Warsztaty w Łomży

W poniedziałek, 22 maja 2017 r. odbyło się w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 im. Ludwika Bojanusa w Łomży spotkanie językoznawców z Towarzystwa Kultury Języka z Panią Dyrektor, Bogumiłą Olbryś i polonistkami szkolnymi – dr Ewą Chludzińską, mgr Wiolettą Chludzińską i mgr Anetą Trzeciak-Kowalczyk. Po omówieniu głównych założeń projektu, mającego na celu ocalanie resztek gwary w okolicach Łomży, odbyły się pierwsze warsztaty językowe dla uczniów, które poprowadziły prof. dr hab. Barbara Falińska i dr Maria Przastek-Samokowa. Uczniowie dowiedzieli się o metodzie zbierania materiału, zapoznali się z kwestionariuszami gwaroznawczymi i o tym, jak należy prowadzić rozmowy z informatorami, żeby usłyszeć od nich jak najwięcej o przeszłości regionu i o języku, którym posługiwali się kiedyś mieszkańcy okolicznych wsi. Uczniowie z klas o specjalizacji weterynaryjnej obiecali zająć się przede wszystkim gwarowymi nazwami związanymi z życiem zwierząt zarówno domowych, jak i dzikich.