Warsztaty w Wąsewie, w Leśnej Podlaskiej i w Miętnem

W marcu odbyły się warsztaty w trzech szkołach, które w 2016 roku przystąpiły do projektu „Dialog pokoleń” – 14 marca w Gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II w Wąsewie, 16 marca w Zespole Szkół Rolniczych im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej, a 18 marca w Zespole Szkół Rolniczych im. Stanisława Staszica w Miętnem. Z zadaniami, jakie czekają nauczycieli i uczniów tych szkół, zapoznała uczestników warsztatów prof. Barbara Falińska. Oprócz tego prof. Grzegorz Dąbkowski opowiedział uczniom w Wąsewie o zasadach gry językowej „Słowo do słowa” , która już w listopadzie będzie dostępna w internecie i będzie ją można także pobrać jako aplikację na tablety i telefony komórkowe. W Leśnej Podlaskiej prof. Józef Porayski-Pomsta, a w Miętnem prof. Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska rozmawiali z kolei z uczniami o roli języka w życiu każdego z nas i o pułapkach, jakie stwarza czasami mówiącym i piszącym.

W czasie warsztatów nauczyciele koordynujący prace przewidziane w projekcie otrzymali kwestionariusze językowe, które będą podstawą do badań w terenie, a uczniowie zaczęli przygotowania do zbierania materiałów gwarowych.