„Dialog pokoleń” w Sejnach

W październiku 2016 r. odbyły się dwudniowe warsztaty językowe, w których wzięli udział uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sejnach. We wtorek, 20 października, uczniowie rozmawiali z językoznawcami o pochodzeniu związków frazeologicznych i zmianach znaczeniowych polskich wyrazów. W spotkaniu wzięła udział Barbara Kuklewicz, która od zeszłego roku prowadzi z obecnymi i byłymi licealistami badania gwaroznawcze.

Dzień później w dużej sali Zespołu Szkół Rolniczych uczniowie szkoły rolniczej przedstawili wyniki swoich badań kwestionariuszowych, a językoznawcy prowadzący warsztaty pokazali na prezentacji, jak zostaną one wykorzystane w książce poświęconej słownictwu rolniczemu Mazowsza i Podlasia. Okazało się, że każde zapisane przez uczniów słowo gwarowe będzie umieszczone na mapie regionu i opatrzone informacją o tym, kto go użył, ile miał lat i skąd pochodził, będzie także podane nazwisko ucznia, który słowo zapisał, i data, kiedy zostało ono zapisane. Uczniowie z Sejn, pracując pod kierunkiem dwóch polonistek szkolnych, Marty Wichert i Małgorzaty Zawadzkiej zebrali bardzo dużo takich słów i obiecali spisać ich jeszcze więcej.

Fot. Emilia Gryguć

Relacja z warsztatów na stronie: Sejny.net – portal informacyjny miasta Sejny.