Konferencja Naukowo-Metodyczna, „Ocalamy od zapomnienia gwary Suwalszczyzny”, Suwałki, 23 maja 2017 r.

Zapraszamy do zapoznania się z Programem

Konferencja „Ocalamy od zapomnienia gwary Suwalszczyzny” odbyła się w Zespole Szkół Technicznych w Suwałkach. W jej trakcie prof. B. Falińska wygłosiła referat poświęcony roli szkół w badaniach gwaroznawczych prowadzonych przez TKJ na Suwalszczyźnie, prof. E. Wierzbicka-Piotrowska zaprezentowała słuchaczom publikacje seryjne TKJ „Dialog pokoleń” jako dokumenty pamięci zbiorowej, prof. J. Porayski-Pomsta przybliżył ideę Szkolnych Kół Naukowych TKJ „Dialog pokoleń” i ich rolę w tworzeniu Wielkiego Atlasu Gwarowego Suwalszczyzny, zaś dr M. Przastek-Samokowa zwróciła się z apelem do młodych regionalistów, zachęcając ich do włączenia się w badania tradycyjnego dziedzictwa kultury materialnej, duchowej i społecznej, prowadzonych przez Sekcję Gwaroznawczą Towarzystwo Kultury Języka. Dyskusja skupiła się wokół możliwości powstania sieci Szkolnych Kół Naukowych TKJ „Dialog pokoleń” i wspólnej pracy wszystkich suwalszczan nad stworzeniem atlasu gwarowego ich regionu.