Seminarium gwaroznawcze dla uczniów z powiatu ostrowskiego

Ostrów Mazowiecka, 23 kwietnia 2018 r.

W tym roku projekt „Dialog pokoleń” rozpoczęło seminarium uczniowskie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Wzięli w niej udział członkowie i opiekunowie Szkolnych Kół Gwaroznawczych, które powstały w szkołach, przy bibliotekach gminnych powiatu ostrowskiego oraz w Środowiskowym Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej. Jolanta Andruszkiewicz, dyrektor ostrowskiej biblioteki, uczestniczyła w ubiegłym roku w wakacyjnych warsztatach „Dialogu pokoleń” i rozpowszechniła w swoim powiecie pomysł ocalania przez młodzież szkolną resztek gwar używanych jeszcze przez najstarszych mieszkańców wsi. Ideę nagrywania wspomnień własnych babć i dziadków, a także sąsiadów i znajomych podchwycili nie tylko uczniowie, ale przede wszystkim nauczyciele i pedagodzy szkolni. W swoich szkołach założyli szkolne koła gwaroznawcze, których członkowie badają przeszłość języka używanego w ich regionie. Pracę kół gwaroznawczych koordynuje Anna Duda-Depta, starszy bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Imponująco wypadły wystąpienia delegacji szkolnych biorących udział w konferencji. Były ilustrowane fragmentami opowieści informatorów o dawnych czasach, zdjęciami i minisłowniczkami zawierającymi słowa gwarowe zebrane metodą kwestionariuszową.

Konferencję uświetnił występ Zespołu Ludowego „Nadbużanie” z Nura.