Warsztaty "Dialogu pokoleń" w Suwałkach

W dniach 24-29 lipca 2023 r. w Suwałkach po raz kolejny będą gościć uczestnicy projektu „Dialog pokoleń”, stanowiącego część programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem projektu jest ocalanie od zapomnienia przeszłości języka i kultury regionu, a w szczególności zapisywanie dawnych słów gwarowych, które dziś są używane tylko przez najstarszych mieszkańców Suwalszczyzny.

W tym  roku językoznawcy z różnych ośrodków akademickich Polski, studenci, nauczyciele i uczniowie będą również przeprowadzać wywiady z mieszkańcami okolicznych wsi, nagrywać ich wspomnienia i notować słowa, które dziś wyszły już z użycia, ale zachowały się jeszcze w mowie najstarszego pokolenia.

Program warsztatów

Oprócz tego w programie przewidziano:
• dwudniową ogólnopolską konferencję naukową nt. „Język wśród ludzi – człowiek w języku”, która rozpocznie się 25 lipca 2023 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Suwałkach;
• IV Dyktando Dialogu pokoleń, które odbędzie się 27 lipca 2023 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach.

Wydarzenie honorowym patronatem objął starosta suwalski Witold Kowalewski.
Liczymy na Państwa udział w projekcie, zwłaszcza nauczycieli i uczniów, bibliotekarzy, animatorów kultury i wszystkich zainteresowanych przeszłością regionu.
W razie pytań lub potrzeby dowiedzenia się czegoś więcej można pisać na adres: d.pokolen@gmail.com

Relacja z warsztatów