Warsztaty w Miętnem

W poniedziałek, 7 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem odbyły się warsztaty językowe, podsumowujące pracę uczniów uczestniczących w projekcie „Dialog pokoleń”. Po przekazaniu prof. Barbarze Falińskiej kwestionariuszy z zebranymi słowami uczniowie wysłuchali prelekcji dr hab. Elżbiety Wierzbickiej-Piotrowskiej o polskiej frazeologii i wspólnie wykonali ćwiczenia sprawdzające znajomość polskich związków frazeologicznych. W drugiej części warsztatów prof. Barbara Falińska zapoznała uczniów z zawartością książki Dialog pokoleń. Słownictwo ludowe Mazowsza, Podlasia i Suwalszczyzny w układzie tematycznym, zawierającej nazwy związane z uprawą roli, zebrane w przeszłości przez uczniów różnych szkół, a w ostatnich dwóch latach przez uczniów szkół biorących udział w projekcie. Prof. B. Falińska opowiedziała m.in. o tym, jak słowa te zmieniały swoje brzmienie i dlaczego były zastępowane przez nowe nazwy. Jednocześnie podkreśliła, jak ważnym zadaniem jest zapisywanie słów odchodzących, które jeszcze dziś można usłyszeć w opowiadaniach babci lub dziadka, ale już niedługo nikt może takich słów nie pamiętać.