Zespół Szkół Samorządowych Gimnazjum im. Armii Krajowej w Dąbrowie Białostockiej

Starania o budowę szkoły rozpoczęły się od 27.08.1996 r. Uchwałą Rady Miejskiej stwierdzającej celowość rozbudowy Szkoły Podstawowej. Od 16.09.1996 r. rozpoczęły się starania o naniesienie budowy szkoły w "perspektywicznym planie budownictwa szkolnego w woj. białostockim do 2005 r.". 24.11.1997 r. podpisana została umowa z projektantem, a 25.11.1998 r. podpisano umowę z wykonawcą pierwszej części. Wykonawcą był Zakład Budowlany z Augustowa. 1.12.1998 r. rozpoczęła się budowa tej właśnie części szkoły w którą wmurowany jest dzisiaj kamień, a zakończyła 1.07.1999 r. W trakcie budowy nastąpiło przeprojektowanie budynku z przeznaczeniem pod gimnazjum. Wykonawcą został Zakład Budowlany z Dąbrowy Białostockiej Pana Wincentego Krahla.

W roku 2005 Gimnazjum Nr 1 im. Armii Krajowej w Dąbrowie Białostockiej zostało połączone ze Szkołą Podstawową im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrowie Białostockiej. Utworzono Zespół Szkół Samorządowych w Dąbrowie Białostockiej, którego dyrektorem został Pan mgr Jerzy Białomyzy, a wicedyrektorem gimnazjum Pani mgr Marzena Gregorczuk Bagieńska. 1.06.2006 r. miało miejsce uroczyste otwarcie hali sportowej w Zespole Szkół Samorządowych w Dąbrowie Białostockiej.