Miejscowość Zagnańsk leży w północnej części województwa świętokrzyskiego, w powiecie kieleckim, w dolinie rzeki Bobrzy. Zagnańskie lasy wchodzą w skład dawnego kompleksu Puszczy Jodłowej. Przez wieś przebiega linia kolejowa Warszawa – Kraków, droga E7 oraz droga wojewódzka 750. Początki Zagnańska sięgają XV w. Pierwszą, historycznie pewną, informację o Zagnańsku odnajdujemy w Liber Beneficiorum Jana Długosza (1415-1480). Wynika z niej, że około 1470 roku wieś obsiewała 15 łanów kmiecych i 2 łany sołtysie (to jest ok. 400 ha), na jej terenie znajdowała się też karczma. Świadkami późniejszej historii są: kościół parafialny oraz zespół pieców hutniczych wybudowany w końcu XVI w. w tzw. kluczu samsonowskim. O bohaterskiej i trudnej historii Zagnańska mówią wiele przydrożne kapliczki, mogiły powstańców i partyzantów, tablice pamiątkowe. Wizytówką miejscowości jest bez wątpienia dąb Bartek, który pięknie prezentuje się w herbie Zagnańska. Przed pięciu laty Zagnańsk uzyskał światową sławę. W nieczynnym już kamieniołomie usytuowanym w pobliżu kościoła naukowcy dokonali nadzwyczajnego odkrycia: odnaleźli ślady łap zwierzęcia pochodzącego sprzed 400 milionów lat. Paleontologiczny tetrapod, o którym stało się głośno w świecie, sprawił, że w Zagnańsku są prowadzone intensywne prace zmieniające infrastrukturę całej miejscowości.
O Zagnańsku, jego początkach i powstawaniu nazwy, krążą różne legendy. Najpopularniejsza jest ta, która łączy nazwę Zagnańsk z czasownikiem zagnać, zaganiać. A to z następującego powodu: zanim powstała tu wieś, to wcześniej te tereny były pokryte rozległymi lasami (świadczy o tym m.in. zachowana Puszcza Jodłowa). Należało więc je wykarczować. Do tych ciężkich prac zaganiano różnych ludzi, np. chłopów pańszczyźnianych, przestępców, skazańców, schwytanych uciekinierów. Śladami takich właśnie początków Zagnańska mają być zachowane jeszcze stare nazwiska: Karcz, Zagdan, Zagdański, Zagnański, czy nieoficjalna nazwa wsi Złodziejów. Natomiast reliktami „leśnych” początków są zachowane nazwy miejscowe typu Borek, Borowa Góra, Chrusty.
Natomiast językoznawcy – na podstawie analizy etymologicznej – dopatrują się nieco innych początków nazwy Zagnańsk, przede wszystkim dlatego, że wcześniej występowała ona w formie Zagdańsk i Zagdańsko. Otóż rdzeniem, najważniejszą cząstką, tej nazwy jest morfem -gd- , który m.in. powtarza się w nazwach Gdańsk, Gdów, Gdynia, i który oznaczał tereny ‘mokre, wilgotne, bagienne’, ale i ‘lesiste, zarośnięte’. A zatem Zagnańsk jest nazwą utworzoną ze względu na ukształtowanie terenu: podmokłego i zalesionego jednocześnie.
Historia szkoły w Zagnańsku sięga 1921 roku, kiedy to otwarto szkołę w pobliskim Kaniowie. W roku szkolnym 2014/2015 w Szkole Podstawowej uczy się 243 dzieci w 13 oddziałach a w Gimnazjum 150 uczniów w 6 oddziałach lekcyjnych. Do przedszkola uczęszcza 115 maluchów. W trzech klasach sportowych uczniowie realizują rozszerzony program wychowania fizycznego. W szkołach uczniowie uczą się dwóch języków obcych - angielskiego i niemieckiego, zdobywają umiejętności z zakresu obsługi komputerów na lekcjach informatyki, mają możliwość uczestniczenia w wielu zajęciach pozalekcyjnych np. koła plastycznego, fotograficznego, teatralnego, tanecznego, w zajęciach rekreacyjno-sportowych, w chórze i wielu innych.
Aktywnie działają organizacje szkolne: Samorząd Uczniowski, ZHP, Klub Europejski.
Źródło: Strona internetowa szkoły.