II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie

Historia szkoły

II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie powołane zostało do życia decyzją Kuratora Oświaty w Suwałkach z dnia 24.08.1992 roku i przekształcone (od 1 września 2002 r.) w 3-letnią szkołę ponadgimnazjalną Uchwałą Nr 250/XXXV/2002 Rady Powiatu w Augustowie z dnia 30.01.2002 r. Szkoła mieści się w odrestaurowanym budynku z 1927 roku (najstarszym budynku szkolnym Augustowa). W przeszłości w budynku liceum siedzibę swoją miały następujące szkoły:

• Państwowe Seminarium Nauczycielskie (1927–36)
  • Państwowe Gimnazjum Koedukacyjne (1933–39)
  • 4-klasowa Szkoła Ćwiczeń
  • Państwowe Liceum i Gimnazjum (1937–39, 1945–48)
  • Szkoła Ogólnokształcąca Stopnia Licealnego (1948–50)
  • Liceum Pedagogiczne (1950–67)
  • Liceum Ogólnokształcące dla Pracujących (1964–75)
  • Liceum Ogólnokształcące im. G. Piramowicza (1968–75)
  • Szkoła Podstawowa nr 3 (1975–88)
  • Szkoła Podstawowa nr 4 (1993–94)

Budynek II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie zaliczony został do zabytków architektonicznych i otoczony opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków, zaś „Dąb Niepodległości”, zasadzony ręką uczniów Państwowego Seminarium Nauczycielskiego w 1928 roku, zarejestrowany jest jako Pomnik Przyrody. Nie mniejsze znaczenie zabytkowe posiada płyta pamiątkowa z 1928 roku, upamiętniająca 10. rocznicę odzyskania niepodległości, umieszczona obok w/w dębu. Płyta ta we wrześniu 1939 roku (po wejściu wojsk radzieckich do Augustowa) miała zostać, na rozkaz komendanta władz okupacyjnych, rozbita na szczątki i wywieziona z miasta. Odnaleziona została dopiero w czerwcu 1992 roku. Obecnie pamiątkowa płyta umieszczona została na należnym jej miejscu.

Na murach budynku II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie znajdują się również trzy pamiątkowe tablice:

1. tablica upamiętniająca profesorów i uczniów seminarium nauczycielskiego, gimnazjum, którzy oddali życie za ojczyznę,
  2. tablica upamiętniająca profesorów i uczniów liceum pedagogicznego,
  3. tablica „Dar Narodowy” upamiętniająca przekazanie 50 tys. zł przez pana Andrzeja Wajdę na rozpoczęcie restauracji budynku szkoły.

Od roku 1996, w dniu zakończenia nauki, każdy rocznik uczniów klas III upamiętnia swoją obecność w szkole zasadzeniem drzewa w „Alei Absolwentów”.

Imię szkoły

II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie nosi imię Polonii i Polaków na Świecie. Koncepcja ta powstała z inicjatywy rodziców uczniów II LO, a następnie została poddana analizie w środowisku szkolnym. Zyskała również poparcie szerszej społeczności lokalnej oraz „Wspólnoty Polskiej” – wyrażone przez jej przewodniczącego, prof. Andrzeja Stelmachowskiego. Do wyboru takiego imienia skłoniła przeszłość historyczna regionu i jego przygraniczne położenie.

Dziedzictwo, do którego szkoła chce się odwołać, stanowi skarbnicę ważnych wartości wychowawczych. II LO w Augustowie ma być miejscem pamięci o milionach naszych rodaków mieszkających poza granicami Ojczyzny oraz ośrodkiem przekazującym wiedzę o ich historii, kulturze i dokonaniach. Szczególną opieką pragnie otoczyć Polaków mieszkających na Wschodzie tak, aby mogli poczuć ciepło Ojczystego Domu. Szkoła organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży z rodzin o korzeniach polskich, w planach jest także utworzenie klasy polonijnej. Dąży się również do tego, aby Polacy mieszkający na świecie mogli spotykać się w Augustowie, dzieląc się swoimi doświadczeniami. Patronatem Honorowym uroczystość nadania imienia szkole objął Ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska – prof. Andrzej Stelmachowski.

Uroczystość nadania imienia odbyła się 14 września 2007 roku na placu przed budynkiem II Liceum Ogólnokształcącego w Augustowie przy al. Kard. Wyszyńskiego 1.

Więcej informacji o szkole: http://www.lo2.augustow.pl/

Szkoła uczestniczy w projekcie „Dialog pokoleń” od 2017 roku.