2 sierpnia 2016 r. w ramach projektu Dialog pokoleń odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. Tradycja w języku, historii i kulturze. Swym zasięgiem objęła zarówno polskie, jak i zagraniczne ośrodki naukowe. Wzięło w niej udział siedemnastu prelegentów z wielu europejskich miast: Bratysławy, Jeny, Kiejdan, Krakowa, Lublina, Lwowa, Łodzi, Odessy, Opola, Poznania, Warszawy oraz Wilna. Konferencję otworzyli prof. Józef Porayski-Pomsta, Prezes Towarzystwa Kultury Języka, Jarosław Szlaszyński, Starosta Powiatu Augustowskiego oraz prof. Barbara Falińska, Przewodnicząca Sekcji Gwaroznawczej Towarzystwa Kultury Języka. Na konferencję złożyły się cztery sekcje, których tematyka koncentrowała się głównie wokół zagadnień dialektologicznych i gwaroznawczych.
Pierwszą sekcję, Tradycja w języku ogólnym i w gwarach, otworzył prof. Stanisław Gajda z Uniwersytetu w Opolu wykładem "JA i MY wobec tradycji". Prof. Józef Kąś z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prof. Jerzy Sierociuk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza swoimi wykładami "Gwara jako główny składnik kultury ludowej" oraz "Gwara jako język środowiska oralnego" podkreślili rolę, którą gwara odgrywa w kształtowaniu tradycji ludowej. Sekcję zamknęło wystąpienie prof. Józefa Porayskiego-Pomsty zatytułowane "Język rodzinny w mowie dzieci".
Druga sekcja, Wpływ tradycji na system języka, koncentrowała się wokół zagadnień związanych z przemianami kulturowymi w obszarze języków słowiańskich: tę część konferencji rozpoczął prof. Pavol Žigo z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie wykładem "Złożoność interpretacji słowiańskiej deklinacji rzeczownikowej w Ogólnosłowiańskim atlasie językowym". Kolejny wykład, "Polska leksyka z komponentem kulturowym we współczesnej leksykografii wschodniosłowiańskiej", wygłosiła prof. Helena Wojcewa z Odeskiego Uniwersytetu Narodowego im. I. Miecznikowa. Następnie uczestnicy konferencji wysłuchali wykładu prof. Katarzyny Sicińskiej z Uniwersytetu Łódzkiego pt. "Od pana brata do pana Janka. Przemiany polskiego systemu adresatywnego i ich uwarunkowania" i dr hab. Renaty Kucharzyk z Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie ("Relikty zwyczajów ludowych w języku i kulturze (na przykładzie wsi małopolskiej)". Obrady tej części konferencji zakończyła prof. Halina Pelc z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej wykładem "Tradycja lokalna i regionalna a globalizacja".
Trzecia sekcja, Tradycja zawarta w słownictwie, rozpoczęła się wykładem prof. Irena Jaros z Uniwersytetu Łódzkiego pt. "Stelmach, powróznik, rymarz, zdun - słowa znane, czy zapomniane?". Dr Katarzyna Konczewska wygłosiła wykład pt. "Słownictwo związane z obróbką lnu i tkactwem w gwarach białoruskich Podlasia i Grodzieńszczyzny". Następnie dr Błażej Osowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza wystąpił z referatem "Czeladź dworska i ludzie służący. Nazwy osób związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa w XVIII-wiecznych inwentarzach z Wielkopolski". Sekcję zamknął wykład dr Roksolany Yustyny Perkhach z Narodowego Uniwersytetu "Politechnika Lwowska" pt. "Słownik polskich terminów medycznych dołączany do opakowań leków jako część ulotki informacyjnej".
Ostatnia, czwarta, sekcja, Tradycja w tekstach kultury, rozpoczęła się od wykładu Ireny Duchnovskiej ze Stowarzyszenia Polaków Kiejdan "Polacy w Kiejdanach". Następnie uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania wykładu prof. Anny Tyrpy z Instytutu Języka Polskiego PAN w Krakowie pt. "Współczesne powieści polskie łącznikiem między dawnymi a nowymi czasy". Sekcja została zamknięta wykładem dr Moniki Kresy z Uniwersytetu Warszawskiego pt. "Funkcje i sposoby wykorzystywania gwar podlaskich w polskich filmach i serialach fabularnych". Konferencję zakończył występ zespołu ludowego.
W dniu poprzedzającym konferencję, 1 sierpnia 2016 r., odbył się panel dyskusyjny, który dotyczył współczesnego statusu gwar ludowych i ich prognozowanej przyszłości (program). Obrady odbywały się w sali gimnastycznej II LO im. Polonii i Polaków na świecie w Augustowie. Organizatorzy konferencji pragną wyrazić wdzięczność Panu Tomaszowi Choroszewskiemu, wicedyrektorowi augustowskiego liceum za pomoc w organizacji konferencji.
Więcej zdjęć z konferencji można obejrzeć na profilu "Dialogu pokoleń" na Facebooku.