Sejny, 17-23 lipca
We wtorek, 18 lipca językoznawcy, kulturoznawcy i regionaliści reprezentujący 11 ośrodków akademickich w Polsce zapoznali się ze zbiorami Muzeum Okręgowego w Suwałkach, a później spotkali się w Centrum Edukacji Nauczycieli z polonistami z gimnazjów i liceów na Suwalszczyźnie. Prelekcję na temat wspólnych badań gwaroznawczych, prowadzonych przez naukowców i uczniów, wygłosiła prof. Barbara Falińska, a po wzajemnej prezentacji gości i gospodarzy spotkania wystąpił dziecięcy zespół folklorystyczny z miejscowości Rutka-Tartak, prowadzony przez panią Beatę Szyszko-Anzulewicz.
Po południu uczestnicy warsztatów odwiedzili jeszcze Sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, obejrzeli Jezioro Białe i Kanał Augustowski.
Od czwartku, 20 lipca w warsztatach uczestniczyły delegacje szkolne z Augustowa, Grajewa, Karolina, Łomży, Miętnego i Wyszek. W programie były wykłady, pokazy, ćwiczenia językowe, gra miejska i konkurs wiedzy o gwarach, a także występy zespołów folklorystycznych z Suwalszczyzny. W środę, 19 lipca wystąpił zespół „Pogranicze”, kierowany przez Józefa Murawskiego, a w piątek ponownie, tym razem dla uczniów, zaśpiewał zespół dziecięcy z Rutki-Tartak.
W czwartek, 20 lipca uczestnicy warsztatów zwiedzili Sejny łącznie z muzeum w Klasztorze Podominikańskim i Sanktuarium Matki Boskiej Sejneńskiej.
W sobotę 22 lipca oprócz zajęć gwaroznawczych odbyła się gra miejska, w której najlepsi okazali się uczniowie z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży, oraz konkurs „Czy znasz język swojego regionu?”, który wygrali uczniowie z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego i Centrum Kształcenia Ustawicznego w Miętnem.
Zachęcamy również do obejrzenia Obiektywu z 22.07.17 r. w TVP3 Białystok. Informacja o Dialogu Pokoleń zaczyna się w trzynastej minucie programu (13:15).