Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie zlokalizowany jest w Grajewie przy ulicy Ełckiej 11. Jest to zabytkowy budynek dwukondygnacyjny, wyposażony w centralne ogrzewanie, bieżącą zimną i ciepłą wodę oraz kanalizację.
W szkole oprócz klas lekcyjnych i klasopracowni znajdują się: zastępcza sala gimnastyczna i sala rehabilitacyjna wyposażone w odpowiednie urządzenia i przyrządy służące do korekcji wad postawy oraz rehabilitacji ruchowej, sala poznawania świata i zajęć prowadzonych metodą integracji sensorycznej a także gabinety: pedagoga szkolnego, logopedy, do rewalidacji indywidualnej oraz terapii prowadzonych metodami Tomatisa, EEG-Biofeedback oraz biblioteka z czytelnią.
Teren wokół szkoły jest ogrodzony. W szkole działa monitoring wizyjny. Uczniowie, którzy ze względu na rodzaj niepełnosprawności mają trudności z dotarciem do szkoły dowożeni są szkolnymi bądź gminnymi autobusami dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych. W szkole wydawane są posiłki dla uczniów, z których korzysta około 80% młodzieży. Świetlica obejmuje opieką wszystkich chętnych uczniów, którzy mogą tam oczekiwać na rozpoczęcie zajęć lekcyjnych, odwóz do domu, odrabiać lekcje, uczestniczyć w zajęciach plastycznych, technicznych, ruchowych i umuzykalniających. Przy budynku znajduje się plac rehabilitacyjno-sportowy oraz uniwersalne boisko do piłki koszykowej i siatkowej. W ostatnich latach budynek szkolny oraz cała jego posesja poddane zostały gruntownym remontom i modernizacjom.
Szkoła w swojej tradycji związana jest z regionem Mazowsza, Podlasia i Suwalszczyzny. Uczniowie zdobywają wiedzę o swojej Małej Ojczyźnie poprzez wycieczki, spotkania z mieszkańcami i ciekawymi ludźmi, prezentacje, konkursy, wystawy oraz poprzez kultywowanie zwyczajów i tradycji. Placówka oprócz zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych realizuje edukację: patriotyczną, regionalną, zdrowotną, ekologiczną, czytelniczą i wychowania komunikacyjnego, biorąc udział w uroczystościach, akademiach, akcjach i programach ogólnopolskich, w konkursach na szczeblu gminy, powiatu i rejonu.
Szkoła, ucząc i wychowując dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, realizuje zarówno cele określone przez pedagogikę ogólną, jak i cele wskazane przez pedagogikę specjalną: cele naprawcze, terapeutyczne i profilaktyczne. Przygotowuje ona swych uczniów do życia w społeczeństwie, zapewniając im warunki wszechstronnego wychowania i wykształcenia w granicach ich indywidualnych potrzeb i możliwości rozwojowych.
Metodyka nauczania oraz formy pracy rewalidacyjnej w poszczególnych szkołach Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie są w sposób twórczy zmodyfikowane oraz dostosowane do zasad i założeń oligofrenopedagogiki i ortodydaktyki, a także do swoistych zadań i warunków pracy szkoły oraz do możliwości i potrzeb rozwojowych uczniów.